انواع هویه برقی و کاربردهای هویه چیست؟

هویه برقی چیست ؟

آهن لحیم کاری و یا هویه برقی  یک ابزار دستی است که در لحیم کاری استفاده می شوداین یک بدنه عایق است که دارای نوک دمای بالا برای ذوب لحیم استاگرچه انواع مختلفی از لحیم کاری وجود دارد، اما رایج ترین آنها آنهایی هستند که با برق کار می کنند.

لحیم کاری فرآیندی است که برای اتصال انواع مختلف فلزات استفاده می شوداز ذوب فلز معروف به لحیم کاری در فضای بین دو جزء فلزی ساخته می شودلحیم کاری یک آلیاژ فلزی است که معمولاً از قلع و سرب ساخته می شوداکثر لحیم ها در دمای بین 180 تا 190 درجه سانتیگراد ذوب می شوند.

آهن لحیم کاری دمای بالایی را که برای ذوب شدن لحیم ضروری است فراهم می کندپس از اتمام فرآیند لحیم کاری، لحیم کاری را می گذاریم تا خنک و سفت شوددمای اتاق برای انجماد لحیم کافی استلحیم کاری یک اتصال دائمی و رسانا ایجاد می کند تا زمانی که دوباره گرم شود.

انواع مختلفی از لحیم کاری ها در بازار وجود دارد که می توان آنها را بر اساس اندازه و قیمت از کوچک تا بزرگ، از ارزان تا بسیار گران طبقه بندی کردلحیم کاری های کوچک برای پروژه های الکترونیکی ساده بهترین هستندبرای کارهای سنگین از لحیم کاری های بزرگتر استفاده می شود.

اولین چیزی که ممکن است در هنگام انتخاب آهن لحیم مورد توجه قرار گیرد، قدرت لحیم کاری استهویه های لحیم کاری کم مصرف زمان زیادی برای گرم شدن نیاز دارند و در حفظ دمای ثابت سازگار نیستنداین واقعیت که نوک های آهن لحیم کاری قابل تعویض هستند باعث می شود تا در کاربردهای مختلف به طور موثرتری از آنها استفاده شودپایه برای آهن لحیم کاری سهولت استفاده را در زمان انتظار برای گرم شدن یا زمانی که استفاده به حالت تعلیق در می آید، فراهم می کند.

برخی از هویه های لحیم کاری ممکن است دارای کنترل دمای داخلی باشنداین یک ویژگی بسیار مفید استزیرا کارهای مختلف لحیم کاری به دماهای متفاوتی نیاز دارندهنگامی که آهن لحیم کاری به اندازه کافی داغ نباشد، می تواند منجر به سرد شدن اتصالات لحیم کاری ضعیف شودگرمای بیش از حد نیز می تواند باعث سوختن قطعات شود.

لحیم کاری بستگی به تمیز کردن نوک آهن لحیم کاری داردکثیف بودن نوک لحیم کاری راندمان انتقال حرارت را کاهش می دهد و کیفیت اتصالات لحیم کاری را کاهش می دهدبرای تمیز کردن نوک لحیم کاری می توان از اسفنج مرطوب استفاده کردقبل از ایجاد اتصالات لحیم کاری، لازم است نوک هویه لحیم کاری را با این اسفنج تمیز کنیدهمچنین کیت های تمیزکننده پیشرفته تری برای تمیز کردن نوک آهن لحیم کاری موجود است.

آهن لحیم کاری بیشتر در صنایع الکترونیک برای مونتاژ، تعمیر و کارهای تولید محدود استفاده می شودخطوط تولید با حجم بالا از روش های دیگری برای لحیم کاری استفاده می کنند.

 در این راهنما، ما به برخی از کاربردهای مختلف آهن‌های لحیم کاری نگاه می‌کنیم، مزایا و معایب انواع مختلف تجهیزات و لوازم جانبی موجود را بررسی می‌کنیم و کشف می‌کنیم که کدام نوع کیت‌های لحیم کاری ممکن است برای کارها یا برنامه‌های خاص استفاده شوند.

لحیم کاری چیست؟

آهن لحیم کاری قطعه اصلی تجهیزات دستی مورد استفاده در فرآیند لحیم کاری است که در آن مقدار کمی از آلیاژ فلزی قابل ذوب - معروف به لحیم کاری - با نوک آهن تا دمای بالا گرم می شود.

همانطور که ذوب می شود، این ماده لحیم کاری به سمت فضاهای بین و اطراف دو جزء یا قطعه کار جریان می یابدپس از اتصال، لحیم کاری باقی می ماند تا خنک و سفت شود و یک اتصال ثابت و رسانا ایجاد می کند که تا زمانی که به اندازه کافی گرم شود تا لحیم کاری به شکل مایع ذوب شود، دائمی می مانداین فرآیند گرم کردن مجدد و جداسازی اتصالی که قبلاً لحیم کاری شده است، لحیم کاری نامیده می شود.

آهن‌های لحیم کاری معمولاً به یک پریز دیواری وصل می‌شوند تا گرمای خود را از طریق یک نوک فلزی دراز حاوی یک عنصر گرمایشی به صورت الکتریکی تحویل دهند، اگرچه انواع مختلفی از مدل‌های بی‌سیم نیز موجود استکاربر اتو را در انتهای دیگر از نوک گرم شده نگه می دارد، جایی که یک دسته عایق یک دستگیره راحت برای دقت بیشتر در دستکاری ابزار در اطراف اجزای کوچک یا ظریف فراهم می کند.

لحیم کاری برای چه مواردی استفاده می شود؟

از نظر تعداد زیادی از چیزهایی که می توان از آن برای ساخت، تعمیر، تقویت یا جداسازی استفاده کرد، طیف کامل استفاده از آهن لحیم کاری بی حد و حصر استبا این حال، تمام این تطبیق پذیری باور نکردنی را می توان تحت دو عملکرد اصلی - لحیم کاری و لحیم کاری دسته بندی کرد.

لحیم کاری شامل اجازه دادن به نوک گرم شده اتو قبل از استفاده از آن برای ذوب کردن سیم لحیم در اطراف اجزایی است که لحیم کاری می شود به دمای بسیار بالایی برسدهمانطور که به دمای اتاق باز می گردد، پیوند جامد می شود و دائمی می شود - حداقل تا زمانی که لحیم کاری شود.

دمای ابزار بسیار مهم است، زیرا آهن لحیم کاری باید به اندازه کافی داغ شود تا لحیم کاری به حالت مایع ذوب شود، اما بدون ذوب شدن یا آسیب رساندن به اجزاءبرخی از مدل‌های پیشرفته‌تر آهن دارای ویژگی دمای قابل تنظیم هستند که کنترل بهتر و سازگاری بیشتر با طیف وسیعی از انواع لحیم کاری را ارائه می‌دهندبا این حال، اکثریت به سادگی در صورت اتصال به برق یا منبع تغذیه مناسب دیگر به طور خودکار خود را تا یک سطح از پیش تعیین شده گرم می کنند.

فرآیند اصلی لحیم کاری به طور کلی نسبتاً ساده و سرراست دیده می شودبا این حال، دانستن دقیق چگونگی و زمان استفاده از آهن لحیم کاری برای بهترین نتایج ممکن، چیزی است که مهندسان حرفه ای در طول سال ها استفاده اختصاصی به توسعه آن ادامه می دهند و یادگیری تکنیک های مناسب برای دستیابی به اتصال دقیق تر و موثرتر می تواند سطح قابل توجهی از آن را طلب کند. ظرافت و تجربه

انواع مختلف تجهیزات لحیم کاری

انواع مختلفی از تجهیزات و کیت‌های لحیم کاری وجود دارد که هم برای علاقه‌مندان و هم برای کاربران حرفه‌ای در دسترس هستند، از ابزارهای ثابت اولیه گرفته تا طیف گسترده‌ای از افزودنی‌ها، لوازم جانبی و لوازم جانبی قابل تعویضدر بخش زیر، ما به برخی از گزینه هایی که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید، بسته به اینکه چند وقت یکبار از آهن لحیم کاری خود استفاده می کنید و انواع کارهایی که احتمالاً با آن انجام می دهید، نگاه خواهیم کرد.

ایستگاه های لحیم کاری

ایستگاه لحیم کاری چیست و چه تفاوتی با دستگاه لحیم کاری پایه دارد؟ به طور خلاصه، یک ایستگاه لحیم کاری اساس یک راه اندازی کمی پیشرفته تر و حرفه ای تر را تشکیل می دهددر حالی که یک اتو معمولی اغلب یک ابزار نسبتاً ساده است که تا دمای ثابت پیش گرم می شود و برای انجام کارهای تعمیر و نگهداری یا مونتاژ نسبتاً ابتدایی ایده آل است، یک ایستگاه لحیم کاری به عنوان یک واحد کنترل جداگانه عمل می کند.

عملکرد بهبودیافته ارائه شده توسط یک ایستگاه تقریباً همیشه مجموعه‌ای از ویژگی‌های جامع‌تر و همه‌کاره‌تر از ابزارهای مستقل ارائه می‌دهد و به کاربر این امکان را می‌دهد تا با گستره وسیع‌تری از کارهای لحیم کاری ظریف‌تر و دقیق‌تر مقابله کند.

نکات آهن لحیم کاری

بسیاری از مدل‌های آهن لحیم کاری می‌توانند انواع مختلفی از نوک‌های لحیم کاری قابل جابجایی را در خود جای دهند که گاهی اوقات به آن بیت نیز می‌گوینددر جستجوی دستیابی به حرفه‌ای‌ترین و مؤثرترین نتایج، اغلب متوجه می‌شوید که انواع مختلف کارها، اجزا و سطوح لحیم کاری از استفاده از اشکال و سبک‌های مختلف نوک که در دسته اتو قرار داده می‌شود برای دقت بیشتر سود می‌برند. .

به شرطی که ابزار شما این نوع ویژگی سوکت قابل تعویض را ارائه دهد، عموماً می‌توانید از میان طیف وسیعی از نوک‌های آهن لحیم کاری ساخته شده از مواد متعدد، که به‌طور خاص برای انجام کارهای خاص شکل گرفته‌اند، انتخاب کنید. بسیاری از این اشکال پایه نوک نیز در دسترس خواهند بود. در انواع خمیده، زاویه دار یا دوردست، این امکان را برای دقت یا راحتی بیشتر در انواع خاصی از قطعه کار یا هنگام لحیم کاری در مناطق با دسترسی سخت تر فراهم می کند.

می توانید با کلیک کردن بر روی     هویه معمولی مهدوی مدل HM  مشخصات و قیمت این محصول را مشاهده نمایید.

هویه چه کاربردهایی دارد؟

بنا به مدل، ساختار بدنه، قدرت خروجی و میزان حرارت دهی هویه برقی، انواع این ابزارها در کاربری‌های مختلف خانگی، کارگاهی و گاهی کارهای خاص استفاده می‌گردند. مهمترین کاربرد هویه برقی شامل موارد زیر است:

 • متصل کردن انواع قطعات لوازم دیجیتالی
 • لحیم کاری و نصب قطعه الکترونیکی مثل دیود، ترانزیستور، مقاومت، خازن و... به برد
 • تعمیر کیت های الکترونیکی و قلع کشی پایه ها
 • شل کردن قلع و جدا کردن قطعات از قبل لحیم شده به برد
 • حرارت دهی به سطوح خاص در لوازم دیجیتال
 • برش و کاتینگ حرارتی

انواع هویه برقی کدامند؟

به طور کلی هویه ها به دو دسته و گروه اصلی تقسیم می‌شوند:

 • هویه برقی
 • هویه غیر برقی

انواع نوک هویه برقی

هر چند که در اکثر موارد نوک کارگیر هویه برقی قابل تعویض است اما برخی از هویه ها نه فقط با شکل ظاهری بدنه یا منبع برقی و غیر برقی، که با شکل نوک‌شان شناخته می‎‌شوند. چند نمونه از انواع هویه برقی بر اساس نوک به عناوین زیر است.

 • هویه برقی نوک تیز

شکل کلاسیک نوک هویه که اکثر هویه های برقی با این مدل نوک تیز ساخته شده و تقریبا همه‌ی آنها قابلیت تعویض دارند.

 • هویه برقی نوک موچین

هویه مخصوص جدا کردن و یا لحیم کردن قطعات الکترونیکی با دو پایه جفت و کنار هم روی برد (مثل خازن، دیود و...) که نیاز دارند تا هر دو پایه آنها به طور دقیق و همزمان روی کیت نصب شود. 

کدام هویه برقی برای من مناسب است؟

در این مقاله انواع هویه برقی لحیم کاری و غیر برقی را مرور کردیم و فهمیدیم که اساسا هویه برقی چیست؟ با توجه به نکات گفته شده در بالا از نحوه کار هویه ها در مصارف خانگی و کارگاهی، حالا به خوبی می‌دانید که انواع این گروه ابزار چه ویژگی‌هایی دارند و برای چه اهدافی مناسب هستند.

شما می‌توانید برای خرید هویه برقی با توان و قدرت حرارت دهی متفاوت طبق نیاز خود به فروشگاه اینترنتی وی آی پی ابزار مراجعه نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی اینجا کلیک نمایید.

تماس با ما

تلفن : 02166347589 -02166344825

پست الکترونیک:info@vipabzar.com

تهران خیابان امام خمینی جنب بیمارستان سینا کوچه شهید میرزایی پلاک 30 پاساژ محسن طبقه سوم واحد 60 (امکان خریدحضوری کالاوجودندارد)

 • نماد ساماندهی
 • logo-samandehi
جدیدترین های Vipabzar در نرم افزار موبایل نسخه اندروید 

دانلود نسخه اندروید

دانلود نسخه آیفون

تمامی حقوق محفوظ می باشد

طراحی سایت نونگار پردازش