فرز چیست و چه کاربردی دارد


فرز چیست و چه کاربردی دارد
؟


چکیده

از دید ظاهری دستگاه فرز شباهت زیادی به یک دریل رومیزی دارد؛ هدف استفاده از فرز کار بر روی سطوح نه‌چندان سخت با کیفیت بالا است. به عبارت بهتر این دستگاه دارای سه محور حرکتی است که به کاربرد این امکان را می‌دهد تا بتواند سطوح مختلف را شکل داده و یا آن‌ها را صیقلی کند. این دستگاه را می‌توان هم به‌صورت ثابت و هم متحرک مورداستفاده قرار داد؛ به این معنا که هم می‌توان دستگاه را به قطعه نزدیک کرده و با آن کار کرد و هم امکان نزدیک کردن و حرکت دادن قطعه وجود دارد .


انواع فرز و کاربرد هرکدام 

پیش از خرید انواع سنگ فرز، باید با ویژگی‌ها و کاربرد هریک از نمونه‌های آن آشنا شده و بهترین را برای خود انتخاب کنید.


مینی فرز  

همان‌طور که از نام مینی فرز مشخص است، این دستگاه نمونه کوچک‌شده‌ای از فرز است که برای کاربردهای کمی ظریف‌تر در ساختمان‌ها یا صنایع دیگر استفاده می شود از دید ساختاری این نوع دستگاه‌ها معمولا تفاوت چندانی با هم ندارند. اما تفاوت در اندازه و قدرت باعث شده که دامنه کاربرد آن‌ها تا حدی با هم متفاوت می باشد .

 این دستگاه را می‌توان برای برش یا سایش قطعات کوچک و نسبتا نازک به کار برد یا سطوح مختلف قطعات مختلف را با آن پرداخت کرد. توجه داشته باشید که خرید مینی فرز برای پرداخت یا برش قطعات آهنی توصیه نمی‌شود؛ اما می‌توان از آن برای کاربردهای خانگی و برش قطعات چوبی، سنگ‌ها یا سرامیک‌ها استفاده کرد . از مینی فرز برای کار بر روی سطوح سنگی و فلزی استفاده می‌شود.

این دستگاه را می‌توان برای تیز کردن تیغه‌ها، برداشتن لکه‌های رنگ یا زنگ‌زدگی از روی قطعات فلزی و برس سنگ یا فلزات مورداستفاده قرار داد .


فرز انگشتی

فرز انگشتی به دلیل دقت زیادی که دارد؛ برای انجام کارهای سبک مورداستفاده قرار می‌گیرد. این نوع از فرزها بسیار سبک بوده ومی‌توانند برای انجام کارهای صیقل‌کاری بر روی سنگ یا فلز مورداستفاده قرار بگیرند. می‌توان گفت که کاربرد اصلی فرزهای انگشتی،در ساخت جواهرات و شکل دادن به سنگ‌های زینتی است.


 فرز مینیاتوری

فرز مینیاتوری را می‌توان به‌نوعی زیرمجموعه ابزارهای انگشتی دانست؛ با این تفاوت که اندازه بسیارکوچک‌تری داشته وبرای کارهای خیلی ظریف مناسب است. این نوع ازفرزهابسیاردقیق بوده ومی‌توانند برای انجام کارهای هنری مانند :منبت ‌کاری یا حکاکی مورداستفاده قرار بگیرند .

فرزهای مینیاتوری بر اساس نوع عملکرد به انواع مختلف شارژی، پدالی و برقی تقسیم می‌شوند. فرز مینیاتوری برقی برای تامین انرژی در حین کار، نیاز به اتصال به برق دارد. حسن این نوع فرز این است که در جایی که دسترسی به برق راحت باشد؛ می‌توان با خیال راحت و بدون نگرانی از ایجاد وقفه در کار، با آن کار کرد.

سنگ فرز

سنگ فرز برای نخستین بار در سال 1954 در کشور آلمان ساخته شد؛ از آن زمان تاکنون این دستگاه به‌عنوان یک ابزار بسیار عالی برای انجام برش، تراشکاری یا پولیش کردن مورداستفاده قرار می‌گیرد. سنگ فرز دارای یک دیسک است که با استفاده از موتور، نیروی لازم برای چرخش را فراهم می‌کند. کارگران ساختمانی و صنعتگران فلزکاری، بیشترین بهره را از سنگ فرز می‌برند .

فرز فرم

همان‌طور که از نام این نوع فرز مشخص است؛ از آن برای شکل‌دهی به قطعات مختلف استفاده می‌شود. این نوع از فرزها را می‌توان بر روی فرزهای انگشتی یا دریل‌های CNC نصب کرده و از آن‌ها برای حکاکی، تراشکاری یا براده برداری استفاده کرد. فرز فرم بیشتر در قالب‌سازی و تراشکاری کاربرد داشته و طول عمر زیادی دارد. این فرز دارای انواع مختلفی ازجمله تک شیاره، شیار بلند و شیار دوبل است؛ وجود شیارها باعث می‌شود بتوان با استفاده از آن قطعات مختلف را به هم وصل کرده و قدرت را راحت‌تر منتقل کرد.

فرز آهنگری

یکی از ابزارهای ضروری در هر کارگاه صنعتی، فرز آهنگری است که با استفاده از آن می‌توان نیازهای مختلفی را برطرف کرد. برای مثال یکی از رایج‌ترین کاربردهای فرز آهنگری، استفاده از آن برای رفع عیب قطعاتی است که در حال کار بر روی آن‌ها هستید. همچنین از این نوع فرز برای برش اجسام سخت یا تیزکردن ابزارهای باغبانی و مواردی از این دست استفاده می‌شود. نکته مهم برای کار با فرز آهنگری این است که برای به دست آوردن یک نتیجه خوب، باید مهارت کافی برای کار با دستگاه را داشته باشید.

 
اور فرز

با دانستن این موضوع که اور فرز چیست و چه کاربردهایی دارد؛ به این مسئله پی خواهید برد که تقریبا جایی در صنعت نیست که فرز در آن استفاده نشود. اور فرز یکی از فرزهای مورداستفاده در صنعت نجاری است که با استفاده از آن می‌توان لبه‌های گرد را ایجاد کرده و یا بر روی چوب شیارهایی را برای جا انداختن شیشه یا با هدف زیبایی، ایجاد کرد. این دستگاه بسیار سریع می‌چرخد؛ به همین دلیل در زمان کار باید آن را محکم در دست گرفته و تیغه مناسب با قطعه را بر روی آن سوار کنید.

اور فرزها بر اساس نوع کار و حجم آن طبقه‌بندی می‌شوند. به عبارت بهتر هریک از این دستگاه‌ها دارای قدرت خاصی هستند که آن‌ها را برای انجام طیف گسترده‌ای از کارها، از ظریف گرفته تا سنگین مناسب ساخته است. در کنار این‌ها نحوه کارکرد کفی اور فرز و سایز کولت دستگاه نیز از دیگر معیارهای مهم در طبقه‌بندی این محصول هستند .


دستگاه فرز

دستگاه فرز یکی از قدرتمندترین انواع فرز است که می‌تواند برای انجام کارهایی در مقیاس گسترده مورداستفاده قرار بگیرد. این دستگاه قادر است با مواد مختلفی از جنس فلز، پلاستیک یا چوب سازگار شده و برای انجام عملیات برش یا قطعه‌سازی مورداستفاده قرار بگیرد. در این دستگاه یک تیغه تعبیه شده که با استفاده از آن می‌توان کارهای برش یا صیقل‌کاری را با دقت بسیار زیادی انجام داد؛ به همین دلیل دستگاه فرز معمولا برای ساخت چرخ‌دنده‌ها، اسلات و جیب مورداستفاده قرار می‌گیرد.


مینی فرز شارژی

مینی فرز شارژی ز نظر کاربرد شبیه به نمونه‌های برقی این دستگاه است؛ تنها تفاوت میان این دستگاه‌ها در نحوه تامین انرژی است. در مینی فرز شارژی خبری از سیم متصل به دستگاه نیست و باتری وظیفه تامین انرژی را بر عهده دارد. این دستگاه قابلیت حمل داشته و برای کار در فضای آزاد که دسترسی به پریز برق وجود ندارد مناسب است. همچنین نداشتن سیم باعث می‌شود که محدودیتی در جابجایی نداشته و بتوان به‌طور کاملا ایمن از آن استفاده کرد .


فرز رومیزی

در پاسخ به این سوال که برای استفاده کارگاهی، مناسب‌ترین نوع فرز چیست؛ باید فرز رومیزی را به شما معرفی کنیم. فرز رومیزی از انواع فرز ثابت است که باید در حین کار با آن، قطعه را حرکت دهید. از این نوع فرز برای تعمیر ابزارهای مختلف یا شکل دادن به مته‌ها استفاده می‌شود. همچنین می‌توان با استفاده از آن ابزارهای مختلف زل تیز کرده و یا آثار زنگ‌زدگی یا خوردگی را از میان برداشت. امکان جابجایی قطعه در این دستگاه باعث می‌شود که تسلط در حین کار بیشتر باشد .

وکلام آخر :  

شماعزيزان ميتوانيد براي تهيه ي رنده برقي نجاري،با بهترين کيفيت و با قيمتي مناسب، ازبرندهاي معتبر به سايت وي آي پي ابزار مراجعه بفرماييد..

تماس با ما

تلفن : 02166347589 -02166344825

پست الکترونیک:info@vipabzar.com

تهران خیابان امام خمینی جنب بیمارستان سینا کوچه شهید میرزایی پلاک 30 پاساژ محسن طبقه سوم واحد 60 (امکان خریدحضوری کالاوجودندارد)

  • نماد ساماندهی
  • logo-samandehi
جدیدترین های Vipabzar در نرم افزار موبایل نسخه اندروید 

دانلود نسخه اندروید

دانلود نسخه آیفون

تمامی حقوق محفوظ می باشد