تفاوت موتور براشلس و موتور ذغالی

تفاوت موتور براشلس و ذغالی چیست؟

دانستن تفاوت بین موتور براشلس و موتور ذغالی می تواند به شما کمک کند تا ابزاری را انتخاب کنید که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد و علاوه بر کاهش هزینه های نگهداری و تعمیر، بهره وری را به حداکثر برسانید و در مدت زمان کوتاه تری به نتایج دلخواه برسید

در این مقاله مزایا و معایب ابزارهای برقی بدون جاروبک و برس دار را برای انتخاب و خرید آگاهانه شما عزیزان را در نظر گرفته ایم.

در اوایل دهه 1960 بود که اولین موتورهای براشلس در بازار ظاهر شدنددر سال 2003 آنها به ماشین آلات صنعتی راه پیدا کردند و در حدود سال 2009 برای اولین بار در ابزارهای برقی استفاده شدنداین موتورها نسخه کارآمدتر و قابل اعتمادتری از همتایان برس خورده خود هستند

در یک موتور شارژی DC  ، آرمیچر از طریق یک جفت برس کربن و حلقه کموتاتور به منبع برق DC متصل می شوداینجاست که تمام رقابت های براشلس و DC  شروع می شود زیرا موتور بدون جاروبکی برس ها و موتاتورهای کربنی را از بین می برد و از آهنرباهای دائمی برای چرخاندن روتور موتور استفاده می کند.

این دو نوع موتور DC از نظر ساختار و عملکرد متفاوت هستند.

تفاوت بین موتور براشلس و موتور های شارژی  DC

بدون قطعات مصرفی مانند برس های کربنی و کموتاتورها، موتورهای براشلس 50 درصد طول عمر بیشتری دارند و بدون جرقه و اصطکاک و اتلاف انرژی هستند.

این موتورها از راندمان بیشتر، گشتاور بیشتر و زمان کار طولانی تر برخوردار هستند که شرایط ایده آلی برای همه ابزارهای برقی به ویژه ابزارهای بی سیم است.  

رقابت بدون برس در مقابل ابزارهای برس شده در مورد قیمت، نگهداری و دوام بیشتر می شود

برای انتخاب بین موتورهای برس دار یا بدون جاروبک ، بهتر است مزایا و معایب استفاده از هر کدام را بررسی کنید و در صورت لزوم یک معامله انجام دهید!

مزایا و معایب موتورهای براشلس

موتورهای براشلس عبارتند از:

 • وزن سبک تر و اندازه جمع و جورتر:

عدم وجود برس ها و کموتاتورهای مکانیکی سبک بودن این نوع موتور را تضمین می کند.

 • صدای کمتر:

 تماس بین کموتاتورها و برس های کربنی باعث ایجاد نویز مداوم در موتورهای برس شده می شوداین یک مشکل آزاردهنده است که هنگام استفاده از ابزار برقی بدون برس با آن مواجه نخواهید شد.

 • قدرت بیشتر:

عدم وجود کموتاتور و برس فضای بیشتری برای اضافه کردن سیم پیچ های بزرگتر می دهدهرچه موتور بزرگتر باشد، آنها قدرتمندتر می شوند.

حداقل تعمیر و نگهداری: در موتورهای برس دار، برس ها به مرور زمان به دلیل تماس مداوم با ترمینال برق فرسوده می شوند، زیرا کموتاتور به سرعت می چرخدبنابراین پس از مدتی باید تعویض شونددر همین حال، موتورهای براشلس هیچ تماسی بین روتور و استاتور ندارند، بنابراین دچار سایش و پارگی نمی شوند و برای عملکرد صحیح نیازی به تعویض قطعات ندارند.

 • طول عمر بیشتر:

بدون اصطکاک قطعات مکانیکی و عدم انتشار گرما، کمک می کند موتورهای براشلس بیشتر از مدل های برس خورده دوام بیاورند.

نسل جدید موتورهای DC اما کاملاً بی نقص نیستند و معایب خاص خود را دارندآی تی:   

 • هزینه بیشتر:

 ساخت کلی موتورهای براشلس هزینه بیشتری دارداز این رو ابزارهای برقی مجهز به آنها قیمت بسیار بالاتری دارند.

دارای ساختار پیچیده: سیم کشی موتورهای براشلس بسیار پیچیده استبنابراین، تعمیر آنها در صورت خرابی سخت است.

موتور ذغالی چیست و چگونه کار می‌کند ؟

ذغال ها ، قطعات فلزی کوچکی هستند که از کربن ساخته می‌شوند و بر روی کموتاتور موتورها نصب می‌شوند.
ذغال ها وظیفه‌ی اصلی ذغال ها رساندن جریان الکتریکی به کموتاتور می باشد.

بعد از رساندن این جریان الکتریکی ، کموتاتور به سیم پیچ‌های درون موتور ، انرژی لازم را می‌دهد تا میدان الکترومغناطیسی را برای چرخاندن شفت موتور ، بچرخاند.
این دسته از موتورهای ذغالی از زمانی که ابزارآلات برقی وجود دارند ، موجود هستند و می‌توانید آن‌ها را در انواع ابزارآلات شارژی و برقی مشاهده نمایید.

تفاوت موتورهای براشلس و ذغالی

یکی از سوالاتی که در هنگام خرید دریل شارژی با آن مواجه می‌شویم این است که دریل شارژی با موتور براشلس بهتر است یا دریل شارژی با موتور ذغالی ؟
در پاسخ به این سوال باید گفت که فقط فاکتور ذغال نیست که این دو موتور را از هم متمایز و متفاوت می کند. هر دو از نیروی میدان الکترومغناطیسی برای چرخاندن شفت استفاده می کنند ، اما آنها با استفاده از روش های مختلف به تولید این میدان مغناطیسی می پردازند. در صورتی که موتورهای ذغالی این کار را به صورت مکانیکی انجام می دهند، در حالی که در مقابل موتورهای براشلس این کار را به صورت الکترونیکی نیز می توانند انجام دهند.
تفاوت های اصلی و عمده‌ی این دو نوع موتور عبارتند از :

 • تفاوت در وزن
 • تفاوت در قدرت
 • تفاوت در میزان صدای تولیدی
 • تفاوت در قیمت
 • تفاوت در هزینه ناشی از نگهداری
 • تفاوت در تعمیرات دستگاه
 • تفاوت در طول عمر موتورها
جهت مشاهده قیمت  دریل شارژی خانگی  وارد شوید.

 

مزایا و معایب موتورهای DC برس دار

اگر کار حفاری در دست دارید و پس از گذراندن تمام مزایای استفاده از موتور براشلس، باز هم نمی توانید تصمیم خود را بین مته بدون برس  دار انتخاب کنید ، دلیل خوبی در پشت آن وجود داردچون مدل های برس دار بالاخره بی ثمر نیستندمهمتر از همه، ابزارهای برقی با موتورهای DC معمولی قیمت مناسب تری نسبت به رقیب براشلس خود دارندعلاوه بر این، موتورهای DC معمولی برای محیط‌های عملیاتی شدید و کارهای سنگین ایده‌آل هستند و تعمیر آن‌ها را می‌توان به سادگی با تعویض برس‌های شکسته با برس‌های جدید انجام داد.

بدون شک، همه کاربران می خواهند ابزارهایشان برای تمام عمر کار کننداما هر ابزار برقی طول عمر محدود خود را دارد و یک روز در نهایت باید آن را با یک ابزار جدید جایگزین کنیدبا این حال، خرید یک ابزار برقی بدون برس می‌تواند دوام، کارایی، قابلیت اطمینان و موارد دیگر را تضمین کند.

تماس با ما

تلفن : 02166347589 -02166344825

پست الکترونیک:info@vipabzar.com

تهران خیابان امام خمینی جنب بیمارستان سینا کوچه شهید میرزایی پلاک 30 پاساژ محسن طبقه سوم واحد 60 (امکان خریدحضوری کالاوجودندارد)

 • نماد ساماندهی
 • logo-samandehi
جدیدترین های Vipabzar در نرم افزار موبایل نسخه اندروید 

دانلود نسخه اندروید

دانلود نسخه آیفون

تمامی حقوق محفوظ می باشد